Počinje međunarodni simpozijum “Niš i Vizantija”

Niš i Vizantija

Svečanim otvaranjem u velikoj sali Univerziteta, danas je u Nišu započeo XII Međunarodni simpozijum vizantologa “Niš i Vizantija”.

U organizaciji grada Niša, Univerziteta u Nišu i Pravoslavne Eparhije niške, istaknuti svetski vizantolozi prezentovaće istraživačke radove iz svoje stručne oblasti. Simpozijum se zvanično završava u četvrtak, 6.juna.

 

P R O G R A M

3. jun (ponedeljak)

17,30 – Svečano otvaranje-velika sala Univerziteta

  • uvodna reč – dr Miša Rakocija
  • blagoslov – Patrijarh srpski Gospodin Irinej
  • pozdravna reč – gradonačelnik prof. dr Zoran Perišić
  • obraćanje skupu – rektor prof. dr Dragan Antić
  • otvara skup – prof. emeritus akademik SANU dr Slobodan Ćurčić (Prinston)
  • Promocija posebnog izdanja „Niš i hrišćansko nasleđe“ – prof. dr Miodrag Marković (Beograd)
  • Promocija Zbornika radova br. 11 – dr Bojana Krsmanović (Beograd)
  • Sala br. 8: Izložba “Naisus-Medijana”, Zavod za zaštitu spomenika kulture Niš, otvara Radoslav Pavlović, savetnik predsednika Republike Srbije
  • koktel

Predsedava: dr Dragan Vojvodić (Beograd)

  1. 18,45 – 19,00 – akademik SANU dr Slobodan Ćurčić (Prinston, SAD)

    Konstantin Veliki i vojna arhitektura na Balkanu

  2. 19,00-19,15 – dr Eugenia Drakopoulou (Athens)

    “In hoc signo vinces” in European Art (15th-19th c.) Representations and political uses

  3. 19,15 – 19,30 – dr Miša Rakocija (Niš)

    Još jednom o slikarstvu ranohrišćanske grobnice sa figuralnim predstavama u Nišu

  4. 19,30-19,45 – akademik dr Renate Pillinger (Wien, Austria)

    The “Constantinian” Monogram on Late antique Textiles

  5. 19.45 – 20,00 – akademik dr Vera Bitrakova Grozdanova (Skoplje)

    Mozaici IV i V veka u Makedoniji

  6. 20,00 – 20,15 – akademik dr Alexei Lidov (Moscow)

    Saint Constantine in Fire. Byzantine hierotopy of the Anastenaria rite

  7. 20,15 – 20,30 – dr Vincenzo Aiello (Messina, Italia)

    Da Ponte Milvio A Milano

  • 20,30 – diskusija
  • Odlazak na večeru

4. jun (utorak)

Predsedava: dr Bojan Jovanović (Niš)

  1. 09,00 – 09,15 – Elena Vasić Petrović (Niš)

    Naisus i Medijana

  2. 09,15 – 09,30 – dr Ceren Ünal (İzmir, Turkey)

    The Depiction of Saint Konstantinos on Byzantine Coins

  3. 09,30 – 09,45 – dr Bojan Jovanović (Niš)

    Legenda o Konstantinovom snu

  4. 09,45 – 10,00 – dr Irena Ljubomirović – Jasmina Šaranac Stamenković (Niš)

    Odnos Konstantina Velikog prema paganstvu u pisanim izvorima poznorimske epohe

  5. 10,00 – 10,15 – dr Sophia Germanidou (Kalamata, Greece)

    The time of Constantine the Great as an era of technological achievements

  6. 10,15 – 10,30 – dr Piotr Sadowski (Opole, Polska)

    Constantin le Grand et les gladiateurs.Autour de la constitution impériale affichée à Beyrouth

  7. 10,30 – 10,45 – dr Konstantinos Giakoumis (Tirana, Albania)

    The Twilight of Byzantium in the Westernmost Parts of Via Egnatia and the Adriatic Coasts of Albania

  8. 10,45 – 11,00 – dr Octavian Gordon (Bucharest, Romania)

    How far did Lactantius go in the eulogy of Constantine the Great?Notes on the so-called tendentious terminology of De mortibus persecutorum. 

  9. 11,00 – 11,15 – Zahari  Konkyov (Sofia)

    First church jurisdictional change of Bulgaria between Constantinople and Rome (864-870): principles, motives interests and expectations

  10. 11,15 – 11,30 – dr Eirini Artemi (Athens)

    The knowledge of the Triune God according to Isidore of Pelusium

  • 11,30 – 11,45 – pauza

Predsedava: dr Vojin Nedeljković (Beograd)

  1. 11,45 – 12,00 – dr Vojin Nedeljković (Beograd)

    O filološkom izučavanju natpisa rimskog Niša

  2. 12,00 – 12,15 – dr Tomasz Gralak (Wroclaw, Poland)

    The reception of late antiquity ideology by barbarian communities in Central Europe

  3. 12,15 – 12,30 – dr Cornel Tatai-Baltă, Anca Elisabeta Tatay (Alba Iulia, Romania)

    Woodcuts of Byzantine Tradition in the Old Romanian Books Printed in Blaj (1750-1830)

  4. 12,30 – 12,45 – dr Szilveszter Terdik (Budapest)

    Artists from the Balkans in the Service of Greek Catholic Bishops in Hungary (18th Century

  5. 12,45 – 13,00 – jerej  Sergej Vasiljevič Macnev (Moskva)

    Vizantijsko nasleđe Ruske i Srpske crkve i reforma patrijarha Nikona.

  6. 13,00 – 13,15 – Eleonora Kountoura Galaki (Athens)

    Constantine Acropolites on Constantine the Great: motivations and approaches

  7. 13,15 – 13,30 – dr Lidija Gavrjušina (Moskva)

    Predstava o svetosti u teodosijevom Žitiju sv.Save (Dimitrije Solunski i Sava Srpski)

  • 13,30 – 15,45 – pauza za ručak

Predsedava: dr Olivera Ilić (Beograd)

  1. 15,45  – 16,00 – dr Zdravko Dimitrov (Sofia)

    Early Byzantine architectural elements from Lyuti brod

  2. 16,00 -16,15 – Svetlana Zaigraykina (Moscow)

    The evolution of visual forms in the V century art. Some examples

  3. 16,15 – 16,30 – Pascal Androudis (Thessaloniki)

    Double-Headed eagles on early (11th-12th c.) medieval textiles

  4. 16,30 – 16,45 – Dušan Rašković (Kruševac)

    Naselja i arheološka nalazišta na području Centralne Srbije u IV veku– topografija i nalazi

  5. 16,45 – 17,00 – dr Olivera Ilić (Beograd)

    Počeci hrišćanstva u periodu religijskog sinkretizma u rimskom carstvu na primeru antičkog Viminacijuma

  6. 17,00 – 17,15 – Marina Odak – Mihailović (Beograd)

    Predstave svetog cara Konstantina na novcu Vizantije i vizantijskog sveta

  7. 17,15 – 17,30 – mr Ljubinka Džidrova (Skoplje)

    Inauguracija hrišćanstva u Herakleji Linkestis. Razvoj episkopskog kompleksa kroz analizu geometrijskih mozaika

17,30 -17,45 – pauza

Predsedava: dr Marko Popović (Beograd)

  1. 17,45 – 18,00 – Branka Ivanić (Beograd)

    Prsten sa predstavom svetih Konstantina i Jelene u Narodnom muzeju u Beogradu

  2. 18,00 – 18,15 – Ph. D. Branislav Risteski (Prilep)

    Cemetery plateau within the complex of ancient Christianarchaeological site St. Transfiguration in the village of Zrze

  3. 18,15 – 18,30 – dr Ruth Kolarik (Colorado Springs, SAD)

    Synagogue floors from the Balkans religious and historical implications

  4. 18,30 – 18,45 – Vladimir Petkov (Sandanski, Bulgaria)

    Early Christian Episcopal Complex in Sandanski dated VVІ  Century A.D.

  5. 18,45 – 19,00 – Mishko Tutkovski (Resen)

    Mosaic pavements in the south basilica at the archaeological site of Plaošnik in Ohrid

  6. 19,00 – 19,15 – dr Carolyn S. Snively (Gettysburg, SAD)

    The Rock-Cut Room on the Acropolis at Golemo Gradište, Konjuh:  Date and Purpose

  7. 19,15 – 19,30 – dr Lida Miraj (Tirana)

    The Early Christian Mosaic from Durres

  8. 19,30 – 19,45 – dr Zoran Vukoszavlyev (Budapest)

    The role of the Choir – Architectural Typology of Serbian Orthodox Churches in Hungary

  • Diskusija
  • Odlazak na večeru

5. jun (streda)

Predsedava: dr Graham Jones (Oxford)

  1. 09,00 – 09,15 – Goran Janićijević (Beograd)

    Reinterpretacija u umetničkom kao pretpostavka teorijskih konstrukcija na primeru helensko-rimskog nasleđa na teritoriji današnje Srbije

  2. 09,15 – 09,30 – dr Graham Jones (Oxford)

    Holy Cross and Holy Fire: Place, name, and metaphor in the narrative of Holy Helena

  3. 09,30 – 09,45 – Tamara Matović (Beograd)

    Prethodna bračnost kao bračna prepreka u vizantijskom pravu

  4. 09,45 – 10,00 – Srđan M. Pirivatrić (Beograd)

    Georgije Akropolit i Srbi. O odnosu savremene politike i istoriografije

  5. 10,00 – 10,15 – Miloš Cvetković (Beograd)

    Vreme pojave turmi, vojno-teritorijalnih okruga u tematskom sistemu i njihova transformacija

  6. 10,15 – 10,30 – Ljubomir Milanović (Beograd)

    Playing God: The Role of Indeterminacy in Representations of Triumph and Adventus

  7. 10,30 – 10,45 – dr Bojana Krsmanović – Bojana Pavlović (Beograd)

    Političke pouke iz vizantijskih građanskih ratova

  8. 10,45 – 11,00 – đakon mr Ivica Čairović (Beograd)

    Aleksandar Aleksandrovič Vasiljev o Milanskom ediktu, u delu Istorija Vizantijskog carstva

  9. 11,00 – 11,15 – Sophia Patoura-Spanou (Athens)

    Constantine as common bishop (κοινός επίσκοπος) and as common protector of the world (κοινός των απανταχού κηδεμών)

  10. 11,15 – 11,30 – mr Martin Marko Vučetić (Mainz Germany)

    StefanNemanjasUnterwerfunggegenüberManuelIKomnenos

  • 11,30 – 11,45 – pauza

Predsedava: dr Danica Popović (Beograd)

  1. 11,45 – 12,00 – dr Ante Škegro (Zagreb, Hrvatska)

    Nove spoznaje o nekim ranokršćanskim dijecezama na istočnojadranskim prostorima

  2. 12,00 – 12,15 – Arijadna Voronova (Moskva)

    “Korni zvonici” u arhitekturi Slovenije: problem genezisa i moguće vizantijske paralele

  3. 12,15 – 12,30 – dr Rostislava Todorova (Shumen, Bulgaria)

    Orthodox Cosmology and Cosmography: Mandorla as Imago Mundi

  4. 12,30 – 12,45 – dr Biserka Penkova (Sofija)

    Kъm rannata ikonografiя na Konstantin Veliki

  5. 12,45 – 13,00 – δρ Β. Κατσαρός – Στ. Γουλούλης (Thessaloniki)

    Μια νέα ερμηνεία του ψηφιδωτού διακόσμου της Ροτόντας στη Θεσσαλονίκη

  6. 13,00 – 13,15 – Konstantinos T. RAPTIS (Thessaloniki)

    The wall decoration of Acheiropoietos basilica revisited

  7. 13,15 – 13,30 – dr Christos Stavrakos (Ioannina, Greece)

    Presentations of st. Constantine and invocations to st. Constantine on byzantine lead seals

  8. 13,30 – 13,45 – dr Entela Daci (Tirana, Albania)

    The mosaic of Tirana

  • 13,45 -15,45 – pauza za ručak

Predsedava: dr Nada Helou (Lebanese University)

  1. 15,45 – 16,00 – akademik dr Эngelina Smirnova (Moskva, Rossiя)

    Svяtoй mučenik Trifon v obraze voina – redkaя ikonografiя v russkom iskusstve

  2. 16,00 -16,15 – Iakovleva Maria (Moscow)

    The Icon of Christ Emmanuel from the State Historical Museum in Moscow-a Micromosaic of Early Palaiogan Period

  3. 16,15 – 16,30 – dr Ana Dumitran (Alba Iulia, România)

    The miraculous icon of Our Lady which cried in Transylvania in 1699 and its confessional, ethnic and artistic implications

  4. 16,30 -16,45 – dr Nada Helou (Lebanese University)

    A byzantine-serbian painting school in Lebanon from the twelfth and thirteenth centuries 

  5. 16,45 – 17,00 – dr Miodrag Marković (Beograd)

    O vremenu nastanka najstarijih ikona iz Markovog manastira

  6. 17,00 -17,15 – dr Branislav Cvetković (Jagodina)

    St Constantine the Great in Mileševa Revisited

  7. 17,15 – 17,30 – Beatrice Tolidjian (USA)

    Unusual interpretations of the multi-foil typology in the architecture of the Balkans during the 9th and 10th century Byzantine Revival

  8. 17,30 -17,45 – Jasmina S. Ćirić (Beograd)

    „In this win“: brickwork ornaments and its Christian context in Constantinopolitan Architecture during the Palaiologan dynasty

  • 17,45 -18,00 – pauza

Predsedava: dr Miodrag Marković (Beograd)

  1. 18,00 – 18,15 – dr Dolmas Konstantinos (Thessalonike, Greece)

    The Head Reliquary of Saint Kliment of Ohrid at the Monastery of Timios Prodromos, Veroia, Greece

  2. 18,15 – 18,30 – dr Danica Popović, dr Marko Popović (Beograd)

    Funerarna funkcija Spasove crkve u Žiči?

  3. 18,30 – 18,45 – dr Dragan Vojvodić (Beograd)

    Predstve proroka u Spasovoj crkvi u Žiči

  4. 18,45 – 19,00 – dr Elizabeta Dimitrova (Skopje)

    Cuia culpa: Lapses and Misdemeanors of Medieval Artists in Macedonia

  5. 19,00 – 19,15 – mr Ioannis Sisiou (Kastoria, Greece)

    Το επίγραμμα του Θεόδωρου Λημνιώτη ως συλλογικό αίτημα στην σκηνή της Ανάληψης

  6. 19,15 -19,30 – Ioannis P. Chouliarás (Ioannina Greece)

    The Depiction of St. Constantine in Post-byzantine Monumental Art in Epirus and Macedonia. Iconographical Particularities

  7. 19,30 – 19,45 – Rosa D’Amico, dr Sanja Pajić (Bolonja, Kragujevac)

    Ikonografski uticaji vizantijskog i balkanskog porekla na slikarstvo 13.i 14.veka u Romanji i u Riminiju

  8. 19,45 – 20,00 – dr Tatjana Starodubcev (Novi Sad)

    Sveti Konstantin i sveta Jelena u zidnom slikarstvu u zemljama Lazarevića i Brankovića (1371-1459)

  9. 20,00 – 20,15 – dr Xenia Golub (Budapest)

    On the Inscription of an Icon – a Contribution to the Question of Artistic Connections of Post-Byzantine Art in Hungary

  10. 20,15 – 20,30 – Miloš Živković (Beograd)

    Beleške o živopisu Bogorodičine crkve u Studenici iz 1568. Pojedinačne predstave svetitelja u severnom vestibilu

  11. 20,30 – 20,45 – Remi Terryn (Athens)

    Bringing the Constantinian triumphal iconography back to the post-byzantine period

  • Diskusija, razgovor sa novinarima i završetak rada
  • Večera

6. jun (četvrtak)

  • 10,00 – prijem u Predsedništvu Grada
  • 11,00 – 15,00 – obilazak spomenika kulture (Bazilika mučenika, Latinska crkva u Gornjem Matejevcu, Medijana, manastir Sv. Bogorodice u Sićevačkoj klisuri)
  • Odlazak

Zbornike radova “Niš i Vizantija” sa prethodnih simpozijuma možete besplatno preuzeti OVDE.